ابزار کاربر

ابزار سایت


کوره_کوپل

کوره کوپل

کوره کوپل دارای مکانیسم عملکرد ساده بوده و بیشتر برای ذوب قراضه های چدنی استفاده میشود.همچنین نحوه کار این کوره با کوره بلند شباهت زیادی دارد با این تفاوت که کوره بلند برای احیائ سنگ معدن آهن استفاده میشود.این نوع کوره ذوب در اندازه های متنوع و با قدرت ذوب بین 100 تا چند ده تن چدن وجود دارد.

اجزاء کوره کوپل:

کوره کوپل به طور ساده به دو بخش اساسی تقسیم میشود: • ساختمان اصلی • بخشهای جانبی

ساختمان اصلی کوره:

بدنه فلزی نسوز محل شارژ ورودی هوا

5. خروجی مذاب

بخشهای جانبی

محل توزین شارژ تصفیه گازهای خروجی پیش گرم هوا ریل شارژ

بدنه:

بدنه کوره از جنس فولاد بوده و ضخامت آن در کورههای بزرگ به 30تا40 میلیمتر هم میرسد.بر روی بدنه محلهایی برای ورود مواد شارژ،هوای مصرفی،خروج سرباره و خروج مذاب تعبیه شده است.قسمت کف کوره به صورت درب بوده که برای تعمیر و خالی کردن مواد نسوز قبلی و جایگزینی مواد نسوز جدید استفاده میشود.همچنین این کوره به طور یکپارچه نبوده و این امکان را دارد که قسمتهای مختلف از یکدیگرجداشود.در دور بدنه یک قوطی فولادی به صورت کمربند قرار داده شده که هوای مصرفی کوره ابتدا وارد این قسمت شده و سپس وارد کوره میشود،این عمل برای یکنواختی در میزان هوای وارده به کوره از مجراههای موجود صورت میگیرد.

نسوز:

نسوز این نوع کوره ها بسته به نوع سرباره به دو دسته بازی و اسیدی تقسیم میشود.همچنین در حالت ایده ال در قسمتهای مختلف کوره از نسوزهای مختلف استفاده میشود به این صورت که در محل خروج مذاب یا محل ذخیره مذاب از نسوز با خواص مکانیکی متوسط استفاده شده اما در قسمتی که مجرای ورود هوا قرار دارد از نسوزهای با خواص مکانیکی بالاتر استفاده میشود زیرا این محلها به شدت در معرض هوای وارده قرار دارد. در قسمت کف کوره از نسوزهای کوبیدنی استفاده شده زیرا در هنگام تعویض نسوز کوره از این محل برای خروج مواد قبلی و جایگزینی مواد نسوز جدید استفاده میشود.

در این کورهها شارژ از یک دریچه که در روی بدنه در قسمت بالای کوره قرار دارد انجام میشود. نحوه شارژ این کوره ها بدین صورت است که ابتدا مقدار معینی کک در کوره ریخته تا مقداری رمای کوره را بالا برده و برای ذوب آماده کند و سپس اقدام به ریختن متوالی قراضه چدن و فولاد و کک مینمایند.

بر روی جداره خارجی کوره سوراخ هایی وجود دارد که برای ورود هوا به داخل محفظه کوره تعبیه شده است،این سوراخ ها با یک محفظه به صورت کمربند پوشیده شده است که ابتدا هوا از دمنده به داخل این کمربند رفته و سپس وارد کوره میشود.این محفظه ایجاد شده نقش مهمی در یکنواختی هوای وارد شده به کوره را ایفا میکند.

محل خروج مذاب در پایین ترین قسمت کوره قرار دارد وبه دو صورت میباشد:

  • مذاب در خود کوره تجمع یابد سپس آنرا خارج کنند.
  • همزمان با ذوب مذاب را خارج می کنند.

در کارخانجات بزرگ مذاب تولید شده به داخل یک نگهدارنده ریخته میشود و پس از تجمع مقدار مناسب مذاب اقدام به تخلیه ان به پاتیل و ریخته گری میکنند

استفاده از گازهای خروجی از کوره در واحد های صنعتی بزرگ صورت گرفته و در واحد های کوچکتر عمومیت ندارد. نحوه این کار بدین صورت است که گازهای خروجی را به برج هایی که در داخل آنها اجرهای نسوز به صورت لانه زنبوری چیده شده هدایت میکنند،این کار به طور متوالی انجام میشود. در حالی که گازهای خروجی به داخل یکی از دو برج پیش گرم هدایت میشود در حالی که هوای لازم برای کوره از برج دیگر که به همین صورت پیش گرم شده است تامین میشود. این عمل به صورت متوالی ادامه دارد.

برای مطالعه بیشتر:

کوره_کوپل.txt · آخرین ویرایش: 2017/11/28 10:00 توسط maleki