ابزار کاربر

ابزار سایت


ورق_کرکره

ورق کرکره

ورق کرکره ای یا ورق سینوسی از فرم دهی ورق گالوانیزه ساخته می شوند که در ساخت سقف های شیروانی کاربرد دارد.ورق گالوانیزه به صورت کلی فلزی است از پایه آهن معمولی با پوشش فلز روی که در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی مقاوم است.

مشخصات ورق کرکره

با فرمینگ ورق گالوانیزه که به دلیل سهولت این روش نسبت به سایر فرمینگ های دیگر ساخت این نوع ورق کرکره ای را سهولت بخشیده است.

ورق کرکره گالوانیزه خارجی موجود در بازار عبارتند از ورق کرکره گالوانیزه قزاق ، چینی ، کره ای و … ولی همکنون ورق گالوانیزه سینوسیدر ایران نیز به صورت کاملا بومی تولید می شود و علاوه بر امکان ساخت می توان از ورق های گالوانیزه ایرانی نیز استفاده کرد که کاملا استاندارد و مقرون به صرفه نیز هستند.

رنگ ورق کرکره ای همانند رنگ ورق گالوانیزه با کد استاندارد رالRAL مشخص می شود.

ورق کرکره در سه طرح سینوسی، شادولاین و ذوزنقه تولید می گردد. نوع ورق می‌تواند از ورق گالوانیزه یا ورق گالوانیزه رنگی باشد.ورق کرکره گالوانیزه را می توان از ورق رول گالوانیزه با عرض ۱۲۵cmو ورق گالوانیزه رول عرض ۱۰۰cm تولید کرد. در مورد ضخامت هم به صورت عمومی از ورق با ضخامت ۰.۵۰mm استفاده می شود.اما به صورت کلی می توان از ورق گالوانیزه ضخامت ۰.۳۰mm تا ورق گالوانیزه ۱mm را کرکره کرد.

ورق کرکره گالوانیزه رنگی

فرمینگ کرکره (سینوسی ) یکی از فرمدهی های رایج و قدیمی ورق های گالوانیزه است. به دلیل شباهت فرمینگ کرکره به موج های مدور و دایره ای مانند به آن ورق سینوسی (Sinoos) نیز گفته می شود. در گذشته ها برای ساخت سقف های شیبدار و به منظور تخلیه هر چه بهتر و سریع تر آب حاصل از بارندگی برف یا باران از ورق های موجدار استفاده می کردند.

با پیشرفت تکنولوژی و نوآوری های عصر آهن و ماشین آلات در اروپا و به تبع آن در ایران خیلی زود ورق های موجدار شیروانی و با نام عمومی ورق کرکره رایج شد.

ابتدا فقط خانه ثروتمندان و ویلای افراد درجه بالا جامعه از امکان سقف های شیروانی با ورق کرکره موجدار آهنی بهره مند بود.

بعدتر ها با ترویج ساخت دستگاه خم و برش کرکره(سینوسی) ورق های آهنی موجدار به خانه سایر افراد جامعه نیز راه یافت. مشکلی که عموما این ورق های کرکره آهنی داشت زنگ زدگی و به تبع آن پوسیدگی و بلامصرف شدن آنها در مدت زمان به نسبت کم بود. از این رو مردم به فکر استفاده از نوع جدیدتری از ورق های کرکره شیروانی افتادند و آن استفاده از ورق های کرکره گالوانیزه بود که امروزه نیز همچنان پرکاربرد است.

بعد از پیدایش ورق های کرکره گالوانیزه بعضی از افراد برای زیباتر کردن نمای بیرونی سقف خانه و یا شیروانی ویلای خود به فکر رنگ کردن این ورق ها افتادند. خوب ورق های گالوانیزه قالباً رنگ پذیرند و رنگ کردن آنها علاوه بر دادن جلوه زیبا به آن باعث افزایش مقاومت ورق در برابر پوسیدگی و آسیبهای فیزیکی خواهد شد.

با گسترش این فرهنگ و دخالت صنعت در این حوزه ورق های گالوانیزه رنگی به وجود آمد. و همانطور که قبلا گفته شد این ورق ها به صورت کوره ای و به صورت کاملا حرفه ای رنگ می¬شوند و تنوع رنگی بالایی هم دارند.

به علاوه ورق گالوانیزه رنگی ورقی با پایه گالوانیزه است که چون رنگ آن به صورت کوره ای و از نوع الکترواستاتیک است می توان گفت که ورق و رنگ آن دیگر دو جزء لاینفک بوده و حالا دیگر یک جزء واحد را تشکیل می دهند.

به لحاظ ابعاد طولی و عرضی ،ضخامت و وزن ورق های گالوانیزه و گالوانیزه رنگی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و تنها اختلاف آنها در قیمتشان است که به واضح ورق گالوانیزه رنگی از ورق گالوانیزه معمولی گران تر است.

کرکره گالوانیزه رنگی در دو عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر و با طول مورد سفارش مشتری قابل تولید و عرضه است. در مورد ضخامت هم به صورت عمومی از ورق رنگی با ضخامت ۵۰ صدم میل استفاده می شود. اما به صورت کلی می توان از ورق گالوانیزه رنگی ضخامت ۱۸ صدم میل تا ورق گالوانیزه رنگی 70 صدم میل را کرکره کرد.

جدول محاسبه وزن ورق کرکره گالوانیزه رنگی :

500

طرح کرکره سینوسی ابتدایی‌ترین طرح ورق‌های موج دار که از زمان‌های دور تولید و به بازار عرضه می‌شود. ورق‌های موج دار شیروانی جهت پوشش سقف ‌های شیروانی از متریال مختلفی استفاده می‌شود، که این متریال ها را (با توجه به گسترش استفاده از ورق‌های فلزی) می‌توان به دو دسته پوشش‌های فلزی و پوشش‌های غیر فلزی تقسیم نمود.

در دسته پوشش‌های غیر فلزی متریال گوناگونی نظیر ایرانیت، آردواز، سفال، دکرا، شینگن، آندولین، آندو ویلا و غیره قرار می‌گیرند.

اما پوشش فلزی شامل ورق‌های فلزی فرم شده در طرح‌های متنوع است، که به دلیل ماهیت پوشش شیروانی ( که تماس دایمی با باران و برف است) باید ورق استفاده شده دارای پوشش گالوانیزه باشد، تا از خوردگی و زنگ‌زدگی آن جلوگیری شود.

ورق‌های موج دار شیروانی در ابتدا فقط ورق‌های گالوانیزه بودند، که با پیشرفت ساخت تکنولوژی‌شان ورق‌های گالوانیزه رنگی نیز به بازار عرضه گردید. امروزه ورق‌های گالوانیزه رنگی در رنگ‌های متنوعی تولید می‌گردد. فرمینگ ورق‌های گالوانیزه و یا گالوانیزه رنگی در طرح‌های متنوعی انجام شده و به بازار عرضه می‌شود:

طرح ذوزنقه: ورق موج دار با مقطع ذوزنقه

طرح شادولاین: طرحی شبیه به طرح ذوزنقه با تنوع بیشتر

طرح سفال: این نوع ورق موج دار از جدیدترین ورق‌های موج دار تولید شده است که برای بیننده سقف شیروانی ایجاد نمای سفال می‌نماید اما مزایای بسیاری نسبت به سفال داراست.

ورق گالوانیزه

ورق سیاه

ورق_کرکره.txt · آخرین ویرایش: 2018/09/12 12:53 توسط maleki