ابزار کاربر

ابزار سایت


ورق_ضد_سایش_هاردوکس_ورق_hardox

ورق‌ هاردوکس (ورق Hardox)

یکی از اساسی ترین مشکلاتی که صنعت با مواجه بوده و به دنبال رفع آن بوده، داشتن اطلاعات کاربردی دقیقی درباره ی پدیده سایش است.

در واقع به پدیده ی لغزش یک ماده یا یک سطح روی سطحی دیگر که در واقع یک کار مکانیکی محسوب می شود و باعث کنده شدن ذرات موجود در سطح گشته و سایش سطحی را به وجود می آورد، سایش می گویند.

ورق های هاردوکس که نوع مقاومی از ورق های ضد سایش هستند، با مقاومت بالایی که در مقابل سایش دارند این مشکل را برطرف کرده اند.

ورق های ضدسایش و مقاوم به سایش ورق هاردوکس با سختی 400 ، 450 ، 500 و 600 برینل که هاردوکس 400 ، 450 و 500 در صنایع داخلی کاربرد بیشتری دارد.

ورق Hardox400 در صنایع سیمان ، حفاری و استخراج نفت، معادن، ابزارهای دارای لبه برش، خردکن ها، تیغه ها، نوارهای نقاله سنگین ، بلدوزرها و کلیه مواردی ، به کار می رود که به یک متریال با سختی ، ضربه پذیری و مقاومت به سایش بالا نیاز داشته باشیم.

بدیهی است که Hardox500 و نظیر آن در صنایعی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به سختی بیشتر از 400 HB مطرح باشد. ورق Hardox از ویژگی های دیگر ورق های ضد سایش مانند ورق هاردوکس و برند های مشابه می توان به خاصیت ماشین کاری، شکل دهی و جوشکاری اشاره کرد.

هاردوکس 400 دارای حدود 0.3 تا 0.4 درصد کربن ، 0.7 درصد سیلیسیم ، 1.6 درصد منگنز ، 1.4 درصد کروم، 0.6 درصد مولیبدن ، 1.5 درصد نیکل و مقادیر ناچیز از عناصر فسفر، گوگرد و بور می باشد. در Hardox 400HB عناصر C ، Cr ، Mo و Ni با توجه به ضخامت تغییر می کنند.

استانداردهای dillidur 400v ، dillidur 500v و 1.3401 هم مربوط به ورق های ضدسایش مشابه هاردوکس هستند. برندهای مشابه Hardox عباتند از ورق های Weldox / ولدوکس ، ورق های ضد سایش durostat / دورستات و ورق های ضد سایش کرسابرو / creusabro.

ورق های هاردوکس در ضخامت های بالا تر از 5 mm عرضه می شود؛ ورق های معادل هادوکس نظیر ورق کرسابرو دارای ضخامت های پایین تر و بیشتر از 5 میلی متر.

برای مطالعه بیشتر:

ورق گالوانیزه

ورق سیاه

ورق های اسید شویی

ورق روغنی

ورق آلوزینک (Aluzink)

ورق_استیل_ضد_سایش

ورق گالوانیزه

ورق سیاه

ورق_ضد_سایش_هاردوکس_ورق_hardox.txt · آخرین ویرایش: 2018/09/12 12:58 توسط maleki