ابزار کاربر

ابزار سایت


ورق_استیل_ضد_سایش

ورق استیل سایش و ضد خش و ضخیم ، بطور کلی انواع ورق استیل صنعتی که در ساخت مخازن و پایه ها و غیره بکار میرود باید دارای خصوصیاتی باشد که استحکام و مقاومت به تغییر شکل های ناخواسته خوبی داشته باشند. آلیاژهای گروه ۳۰۰ و ورق استیل ضد سایش مانند هاردوکس و دیلیدور به خوبی این خاصیت ضد خش بودن و خوردگی را دارا میباشند.

یکی از این خواص ضد خش بودن یا مقاومت در برابر خوردگی های فیزیکی در سطح ورق استیل میباشد مانند ورقهایی که در نوار نقاله و برای انتقال سنگ های معدنی بکار میروند . بنابراین در صنعت و مخزن سازی فروش ورق استیل ضد سایش با ترکیبات مولیبدن و منگنز و همچنین فروش ورق استیل ضد خش ( مقاوم در برابر خوردگی های فیزیکی ) کاربرد وسیعی دارند.

ورق استیل ضد سایش چیست ؟

به طور خلاصه در آلیاژهای استیل زنگ نزن هنگامی که درصد عناصر آلیاژی مانند مولیبدن و منگنز افزایش پیدا کند به دلیل ایجاد پیرسختی و کاریبد هایی ک تشکیل میشود و همچنین با افزایش کارایی به علت سخت تر شدن ( خاصیت پیرسختی ) از سایش و کاهش ضخامت ورق های استیل جلوگیری میگردد.

ورق استیل ضخیم چیست ؟

آلیاژهایی که از ترکیب آهن – کربن با مقدار پایین ( حدودا کمتر از ۰/۵ درصد ) – کروم و نیکل ، را استنلس استیل STAINLESS STEEL یا فولاد ضد زنگ می نامند ، ورق استیل ضخیم به ورق های با ضخامت بیشتر از ۲۰ میلیمتر میگویند که کاربرد کاملا صنعتی پیدا میکنند و در این ورق ها بارز ترین خواص مد نظر خاصیت ضد اسید ، خاصیت ضد خوردگی فیزیکی و شیمیایی مطرح میباشد.

که در این بین گروه ۳۰۰ ( ورق استیل نگیر ) و مخصوصا هنگامی که میزان درصد مولیبدن و منگنز افزایش یابد مقاومت به خوردگی بالاتری نسبت به گروه ۲۰۰ و گروه ۴۰۰ که به استیل بگیر موسومند را دارند. ( مانند ورق استیل ۳۲۱ که درصد کمی مولیبدن باعث ایجاد خواص ضد سایشی و مقاومت به حرارت در ورق استیل ایجاد میکند .

ورق استیل ضد خش چیست ؟ به طور کلی و تعریف گسترده ورقهایی که در مقابل نفوذ جسم سخت خارجی مقاوم هستند ، ورق استیل ضد خش میگویند . ملاک اندازه گیری سختی ورق استیل و دیگر متریال را استانداردهای تعریف شده ای اندازه گیری میکند ( برینل ، راکول ، ویکرز ) . دلیل افزایش سختی را وجود عناصر آلیاژی از جمله منگنز ، کروم ، مولیبدن ، تیتانیوم و … که با کربن موجود در آلیاژ فاز کاربید را میسازند تضمین میکند.

برای مطالعه بیشتر:

انواع ورق فولادی

ورق سیاه

ورق های اسید شویی

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

ورق سیاه

ورق_استیل_ضد_سایش.txt · آخرین ویرایش: 2018/09/12 12:58 توسط maleki