ابزار کاربر

ابزار سایت


متالورژی_پودر

تفاوت‌ها

تفاوت دو نسخهٔ متفاوت از صفحه را مشاهده می‌کنید.

پیوند به صفحه‌ی تفاوت‌ها

متالورژی_پودر [2017/01/23 08:57] (فعلی)
maleki ایجاد شد
خط 1: خط 1:
 +====== متالورژی پودر چیست؟ ======
 +
 +متالورژی پودر روشی برای ساخت و تولید قطعات فلزی و سرامیک است که اساس آن بر فشردن پودر مواد به شکل مورد نظر و تف جوشی آن است.
 +
 +تف جوشی در درجه حرارتی زیر نقطه ذوب صورت می پذیرد. متالورژی پودر بخش کوچک ولی بسیار مهم از صنایع متالورژی است. اولین کاربرد متالورژی پودر برای تولید پلاتین با دانسیته کامل بود که در قرن 19 میلادی صورت گرفت چون در آن زمان امکان ذوب پلاتین به دلیل نقطه ذوب بالا وجود نداشت. در اوایل قرن بیستم فلزهای دیرگدازی مانند تنگستن، مولیبدن توسط روش متالورژی پودر شکل داده میشدند.
 +
 +کاربیدهای سمانیت و یاتاقان¬های برنزی متخلخل نسل بعدی قطعات متالورژی پودر بودند. به این صورت قطعات متالورژی پودر در انواع صنایع مانند لوازم خانگی، اسباب بازی سازی و الکترونیک کاربرد پیدا نمود. آخرین کاربردهای قطعات متالورژی پودر در صنایع خودروسازی می¬بود که موازی با رشد صنایع اتومبیل سازی رشد نمود به صورتی که امروزه بقای صنعت متالورژی پودر در کشورهای صنعتی بسیار وابسته به صنعت خودروسازی است.
 +
 +در سالهای 1950-1960 روش¬های نوین مانند فرج پودر و ایزو استالیک گرم در صنعت متالورژی پودر به کار گرفته شد. این روشها با تولید قطعات با دانسیته بالا توان رقابی قطعات متالورژی پودر را افزایش دادند.
 +
 +گرچه روش متالورژی پودر امکانات ویژه¬ای را جهت تولید بعضی قطعات خاص فراهم ساخته است، که تولید آن¬¬ها از طریق روش¬های دیگر غیرممکن یا بسیار مشکل است ولی زمینه¬هایی که باعث فراگیرشدن استفاده از این روش گردیده است عبارتند از:
 +
 +  * زمینه های اقتصادی ​
 +  * بهره وری انرژی ​
 +  * انطباق زیست محیطی
 +  * ضایعات بسیار پائین
 +
 +
 +متالورژی پودر تکنولوژیی است، پویا. در طول سال ها عوامل موثر بر این فن آوری بهبود داده شده اند به علاوه، تولید آلیاژهایی جدید و مستحکم تر و فرآیندهای تولید قطعات با دانسیته بالا مانند(warm compaction، ایزو استالیک گرم، فرج پودر، Incretion mounding Powders،Powders rolling، extrusion) همراه با کنترل عالی بر زیر ساختار هم چنین خصوصیت ذاتی فن آوری متالورژی پودر در تولید مواد مرکب، امکان ساخت محصولاتی از مواد ویژه و سنتی را در طیف وسیع از خواص با بالاترین کیفیت فراهم ساخته است.
 +
 +با وجود تمامی مزیتهای متالورژی پودر، محدودیت این روش در اندازه و شکل قطعات تولیدی و هم چنین گران بودن ابزار و تجهیزات تولید که ظرفیتهای تولید کم را غیر اقتصادی می نماید، از نقاط ضعف این فن-آوری در رقابت با دیگر فرآیندهای تولید است. توجیه استفاده از روش متالورژی پودر بر اساس تیراژ تولید است.
 +
 +این امر در استفاده از متالورژی پودر در صنایع اتومبیل سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با وجود اینکه از نظر تاریخی متالورژی پودر از قدیمی ترین روش های شکل دادن فلزات است، اما تولید در مقیاس تجارتی با این روش، از جدیدترین راههای تولید قطعات فلزی است، در دوران باستان از روش های متالورژی پودر برای شکل دادن فلزاتی با نقطه ذوب بالاتر از آنچه در آن زمان داشتند، استفاده می شد. 
 +
 +اولین بار در اوایل قرن نوزدهم بود که پودر فلزات با روشی مشابه آنچه امروزه به کار میرود، با متراکم نمودن به صورت یکپارچه درآورده شد.
 +
 +متالورژی پودر فرآیند قالب گیری قطعات فلزی از پودر فلز توسط اعمال فشارهای بالا است. پس از عمل فشردن و تراکم پودرهای فلزی، عمل توف جوشی در دمای بالا در یک اتمسفر کنترل شده، انجام پذیرفته که در آن فلز متراکم، جوش خورده و به صورت ساختمان همگن محکمی پیوند می خورد.
 +
 +{{:​powder.jpg?​200|}}
 +
 +                                                               
  
متالورژی_پودر.txt · آخرین ویرایش: 2017/01/23 08:57 توسط maleki