ابزار کاربر

ابزار سایت


لوله_فولادی

لوله چیست؟

لوله ظرفی با مقطع دایره ای توخالی دارای قطر،ضخامت و طول مشخص میباشد که برای جابجایی و انتقال سیالات استفاده مشود و از جنس های مختلف می تواند ساخته شود:فولادی،بتنی،فایبرگلاس و ….

لوله ها نیز از نظر ساخت به دو دسته لوله های درزدار و لوله های بدون درز تقسیم بندی میشوند.

مورد مصرف لوله

با در نظر گرفتن سایز و ابعاد ، نوع و جنس ، متد تولید یا روش تولید ، متد آزمایش و کاربرد لوله درزجوش (Welding pipes) می توان لوله ها را تقسیم بندی کرد . در این تقسیم بندی لوله های درزدار خود به سه دسته ی لوله های صنعتی ، سیاه آب و حفاری تقسیم می شوند و ضمنا زیاد دقیق نیست و قابلیت تشخیص مشخصات لوله های متنوع و کاربرد آنها را ندارد.

استفاده از انواع لوله

انوع لوله از جنس فولاد به دو دسته سیاه و گالوانیزه تقسیم بندی می شوند .

لوله از جنس فولاد سیاه هیچ پوششی ندارد اما لوله گالوانیزه ، لوله جنس فولاد است که با لایه ای از فلز روی پوشیده می شود. این پوشش روی یا گالوانیزه برای کاهش خوردگی به عنوان آند کار می کند. خود لوله های سیاه فولاد در صنایع به دو گروه درز دار و بی درز تقسیمبندی می شوند.

از لوله درز دار جهت انتقال مایعات و تولیدات پروفیل های قوطی ، ساختن مصنوعات و سازه فلزی استفاده می شود . برای زمینه های متنوع صنایع مانند گاز ، ساختن مخازن تحت فشار بالا در تاسیسات پالایشگاه ، نیروگاه ها و … از لوله های بی درز استفاده می شود.

تولید لوله درز دار

لوله درز دار طی عملیاتی به شرح ذیل تولید خواهد شد :

  • برش کاری و آماده کردن نوار ورق به اندازه ی محیط لوله ها
  • تبدل ورق به لوله
  • جوش کاری درز لوله
  • براده برداری از سطح جوش
  • تقسیم لوله تولیدی به چندین شاخه مساوی
  • قاب گیری و صاف کاری لوله تولیدی
  • بازرسی و کنترل کیفیت لوله تولیدی

پروسه تولید لوله و پروفیل فولادی

ورقی از جنس فولاد به صورت رولی به شکل سرد و گرم وارد کارخانه شده و قسمت برش را رد کرده و وارد خط تولید می شود . ۲ سر قسمتهای برش خورده از کلافهای فولادی با غلتک عمودی و افقی در دستگاه های فرم دهنده طی چندین مرحله به همدیگر نزدیک می شوند و در بخش جوش این دو لبه با جوش القایی در فرکانسی بالا به یکدیگر جوش می خورند.

پس از این بخش وارد قسمت سایز دهی می شوند و بعد از گذشتن از چندین غلتک و ترک هد و تبدیل شدن به محصول سفارش داده شده ، در قسمت برش به اندازه و سایز و ابعاد تنظیم شده برش می خورند و اگر نیاز بود پس از آزمایش های مورد نیاز یا گلوانیزه بسته بندی شده و برای تحویل به مشتری آماده میشود.

برای مطالعه بیشتر:

تفاوتهای لوله و تیوب

لوله های اسپیرال فولادی

لوله های مانیسمان

لوله گالوانیزه چیست

لوله های فولادی

لوله های صنعتی و جدار چاهی

لوله_فولادی.txt · آخرین ویرایش: 2017/01/30 08:08 توسط maleki