ابزار کاربر

ابزار سایت


فرآیند_کلی_برش_و_نواربری_slitter

فرآیند کلی برش و نواربری (SLITTER)

بتدا مواد اولیه که به صورت رول بوده و به دو روش نورد سرد و نورد گرم تولید گردیده است و دارای عرض ها و ضخامت های مختلفی می باشد. به اندازه های مورد نیاز و برنامه ریزی شده که با محیط لوله مورد سفارش متناسب می باشد، در این دستگاه بریده می شوند.

نوارهای بریده شده که کلاف هم نامیده می شوند به ابتدای خطوط تولید منتقل شده، و با توجه به گستردگی طیف محصولات از نظر ضخامت و پهنای کلاف ها، قبل از انتقال به پای خطوط تولید مشخصات کلاف ها به صورت دقیق بر روی آنها ثبت می گردد.

نوار بری (SLITTER)

به این دستگاه ، برش طولی ، برش رول به رول ، برش رول به کلاف و همچنین رول بر نیز گفته میشود.

آشنایی با تجهیزات یک نواربری معمولی

1-کالسکه یا گاری حمل رول

این وسیله چنانچه از اسمش پیداست جهت حمل رول برای قرار دادن آن بر روی توگیر بکار می رود و حرکت افقی آن یا بصورت هیدرولیکی یوده و بوسیله یک جک مناسب عمل انتقال و برگشت انجام میگیرد. و یا بوسیله الکتروموتور این عمل (انتقال رول و برگشت ) انجام می پذیرد. ضمنا« جهت بالا بردن رول و تنظیم آن جهت سوار کردن آن بر روی توپگیر یک جک هیدرولیکی بر روی کالسکه طراحی شده است

طراحی این مجموعه بستگی به ظرفیت نوار بری دارد .

2-توپگیر یا همان رول گیر

این مجموعه که دارای فک ها یا ( پوسته های ) متغیر بوده و بر روی گوه های سطح شیبدار که بوسیله سیستم هیدرولیکی باز و بسته میشود و دارای حالت چرخشی می باشد در ابتدای خط و درست در مقابل کالسکه قرار می گیرد.در سیستم های قدیمی عمل باز شدن فک ها بوسیله پیچ انجام می گرفت که فرآیند منحصر بفرد خودش را دارا بود.

در بالای این مجموعه تجهیزی وجود دارد که با سیستم هیدرو موتور عمل چرخشی را در بالای رول انجام نموده و وظیفه آن باز کردن سر ورق و هدایت آن به مرحله بعدی میباشد. تمامی این عملیات بوسیله سیستمهای برقی و الکترونیکی و هیدرولیکی همزمان و بوسیله اپراتور انجام میگیرد.

یک نوع دیگر رولگیرها دارای دو عدد واگن متغیر بوده که پس از قرار گرفتن رول در وسط دو واگن با حرکت خود به سمت وسط و با باز شدن فکهای مربوطه باعث برداشتن رول وادامه فرآیند تولید می گردد

3-مجموعه صاف کن ورق

پس از باز شدن سر رول ، که با هدایت اپراتور و بوسیله امکانات و تجهیزات فوق انجام میگیرد ورق بسمت زیر غلطکهای کشنده ورق و صاف کن که تعداد آنها بصورت سه غلطکه، پنچ غلطکه ،و یا هفت غلطکه می باشد هدایت میگردد ضمنا» کشنده های ورق که تعداد آنها دو عدد غلطک سوار شده بر روی همدیگر می باشد توسط نیروی پنوماتیک و نیروی دست بالا و پایین می شود، نوع قرار گیری غلطکها ی صاف کن طوری طراحی شده اند که غلطک های پایین بصورت ثابت و غلطکهای بالایی قابل تنظیم و در بین دو غلطک پایینی قرار میگیرد و حرکت بالا و پایین آنها بصورت پیچی (دستی ) و یا پنوماتیکی و هیدرولیکی می باشد.

وظیفه این غلطکها چنانچه از نامش پیداست صاف کردن ورق و گرفتن موجهای جزیی آن و هدایت ورق به مرحله بعدی می باشد نحوه اعمال فشار بستگی به ضخامت ورق داشته و نبایید بیش از حد نیرو به ورق وارد شده و باعث تغیر شکل ورق گردد

4-مجموعه برش

این مجموعه که عملیات برش در آن انجام میگیرد، داری دو عدد شافت موازی هم بوده و این شافتها بوسیله یاتاقان های که درون دروازه هایی در دو طرف واقع شده است و برروی یک میز سنگین نصب میگردد. وضعیت قرار گیری این دروازه ها طوری طراحی و نصب شده است که طرفی که محرکها به آنها نصب گردیده ثابت بوده و طرف دیگر که عملیات تعویض تیغه از آن سمت انجام می گیرد دارای موقعیت گشویی و ریلی خاصی می باشد که این موقعیت خاص در کاهش زمان تعویض تیغه و کیفیت برش تاثیر گذار می باشد و این دروازه توسط نیروی دست و هر محرک دیگر جابجا میشود و تیغه های برش به تعداد مورد نیاز و به فاصله های مشخص و دقیق بر روی شافتها بالایی و پایینی با در نظر گرفتن تلرانس مخصوص که بستگی به ضخامت ورق دارد سوار میگردد در بین تیغه های برش، لاتون ها و بوشهای مخصوصی که بر روی قطر خارجی آنها لاستک های محکم و سختی تزریق گردیده قرار داده می شود که مرغوبیت این لاستیکها و موقعیت قرار گیری آنها در کیفیت برش تاثیر بسزایی دارد ، ضمنا« تنظیم قرار گیری دو شافت مذکور که فاصله تیغه های بالایی و پایینی را بر عهده دارد یا بصورت مجزا بوده و یا بوسیله یک مجموعه گیربکس و محور رابط انجام می گیرد.

تنظیم مقدار فاصله تیغه های بالای و پایینی بسیار مهم بوده و بستگی به ضخامت ورق دارد.

جنس تیغه های برش از جنس فولادهای ابزار بوده و دارای ترکیب شیمیایی x165crmov12 _x210crw12 _ ، x155crvmo12 می باشد که در بازار اصطلاحا» spk یا RCC نیز نامیده و دارای پذیرش سختی بین 58الی 61 راکول می باشد.

5-مجموعه های پرت جمع کن

در برنامه ریزیهای انجام شده برای برش رول به نوارها و کلافهای کوچک و با توجه به وجود تلرانس در تولید ورقهای مورد مصرف مقداری از ورق با عرضهای متفاوت و متغیر از کناره های رول به عنوان پرت و مازاد، برش داده میشود. که تنظیم یک نواختی و یکسانی این پرتها تا حدودی به کیفیت ورق خریداری شده و به مهارت اپراتور و همچنین به کیفیت و توانایی دستگاه و تجهیزات بستگی دارد.

این تجهیزات در دو طرف دستگاه بعد از قسمت برش در موقعیت مناسب و با توجه به موقعیت خط و شرایط نصب مکان یابی شده و نصب می گردد.

سیستم چرخشی آنها توسط مدارهای برقی با سیستم برش دستگاه سنکرون گردیده و یا بصورت دستی راه اندازی میگردد. برای یکنواخت جمع شدن پرتها یک عدد شافت بلند و محکم که بر روی آن خزینه های خاصی لحاظ شده و این شافت داخل یک عدد یاتاقان که دارای میل راهنمایی می باشد و این میله با حرکت محوری خود در درون خزینه های مربوطه باعث جمع شدن پرتها به صورت مرتب بر روی همدیگر می شوند و در بعضی از این تجهیزات در ابتدا و انتهای مسیر در یک بازه مناسب میکرو سویچ هایی نصب گردیده که فرمان های رفت و برگشت را صادر می کنند حرکت شافت فوق توسط یک عدد هیدروموتور انجام میگیرد.

ضمنا« جهت سهولت تخلیه محور این مجموعه طوری طراحی و ساخته شده که دارای شیب مناسب بوده ودارای در پوشی می باشد که قبل از راه اندازی خط باید در محل خود نصب و محکم شود و موقع تخلیه این در پوش باز شده و با اعمال کمترین نیرو پرت ها تخلیه میگردند.

6- مجموعه جمع کن و تخلیه کلاف

این مجموعه که شباهت زیادی به توپگیر دارد ، با این تفاوت که دارای شیاری عرضی بوده که قبل از شروع برش سر کلاف های بریده شده ز قسمت برش یکی یکی در آن قرار داده و سیستم مربوطه را که یا بصورت پیچی بوده و یا بصورت هیدرولیکی می باشد محکم می کنند، لازم به ذکر است پوسته های بیرونی جمعکن قبل از شروع برش باید تا حد کامل باز شده و بعد از اتمام برش دوباره بسته می شود و به حالت اولیه برمی گردد.

تا برای تخلیه آماده باشد، سیستم تخلیه که بصورت هیدرولیکی عمل می نمایید دارای یک صفحه فولادی ضخیم و محکم بوده که در ابتدای جمکن و در سمت پشتی قرار داده شده است و به این صفحه یک یا دو عدد جک هیدرولیکی به همراه تعدادی شافت راهنما که در موقعیت مناسب تعبیه شده و در پشت صفحه محکم مهار شده است، پس از اتمام برش و مهار کردن انتهای کلاف ها که همراه با جوشکاری جزیی میباشد.

عمل تخلیه کلاف ها با فعال کردن سیستم هیدرولیک توسط اپراتور بر روی کالسکه و یا بر روی شاخ تخلیه با روعایت نکات ایمنی و سایر موارد ضروری انجام میگیرد.

ضمنا» جهت جلوگیری از تداخل کلاف ها از کناره ها در هنگام عمل برش و بالا آمدن منظم آنها در روی جمعکن ، در قسمت بالای جمکن تجهیزی طراحی شده است که به آن شانه می گویند و بر روی شافت اصلی این مجموعه تیغه ها یا دیسک هایی فولادی سوار شده است که فاصله آنها با فاصله تیغه های برش مطابقت دارد که از همان ابتدای شروع برش در بین کلافها قرار داده می شود و در بین این تیغه ها بوشهایی جهت نگهداری و محکم نمودن دیسکها قرار داده می شود.

سیستم تنظیم و نگهدارنده این مجموعه هیدرولیکی بوده و با تشخیص اپراتور عمل می کند .

یاد آوری :

نیروی که از بالا توسط یک عدد جک بر مرکز این مجموعه وارد میشود باعث شده دیسکها موجود در شانه درلای کلافها قرار گرفته و مانع تداخل آنها میگردد. ضخامت این دیسکهای فولادی بین 3 الی 6 میلیمتر و قطربیرونی آنها بسته به نوع دستگاه و نوع ورق متفاوت می باشد.

7-کالسکه حمل کلاف

طبق توضیحات داده شده در قسمت فوق ورق های بریده شده که بصورت کلاف می باشد جهت تخلیه و استفاده در خطوط تولید باید بر روی کالسکه مخصوص که کلاف ها بصورت ایستاده تخلیه شده قرار میگیرند و سپس با استفاده از جرثقیل و سایر ابزارهای مخصوص از جمله ( ابزار u شکل ) به محل های مورد نظر حمل می گردد.

ضمنا« در بعضی از خطوط بجای کالسکه ، سازه ای بنام شاخ تخلیه وجود داشته که بصورت سلیب شکل و دوار می باشد و حرکتی 360 درجه ای دارد و در هنگام تخلیه یکی از شاخها دقیقا» در امتداد جمکن قرار گرفته طوری که باید ارتفاع شاخ تخلیه چند میلیمتری از سطح بیرونی پوسته های جمعکن پایینتر قرار گیرد. تا عمل تخلیه بدون برخورد به موانع و به راحتی انجام پذیرد بعد از تخلیه تمامی کلافها سلیبی را بصورت دوارانی حرکت داده و نسبت به تخلیه کلا فها با استفاده از ابزارهای ذکر شده اقدام میشود.

لازم به ذکر است وسط ستون شاخ تخلیه خالی بوده و برای قرار گرفتن ابزار مخصوص u شکل جهت تخلیه تعبیه شده است.

فرآیند_کلی_برش_و_نواربری_slitter.txt · آخرین ویرایش: 2016/12/05 08:52 توسط maleki