ابزار کاربر

ابزار سایت


ستون_های_فلزی

ستون فلزي

ستون عضوي است كه معمولا به صورت عمودي در ساختمان نصب مي شود و بارهاي كف ناشي از طبقات به وسيله تير و شاهتير به آن منتقل مي گردد و توسط آن به شالوده و سپس به زمين انتقال مي يابد . شكل ستونها شكل سطح مقطع ستونها معمولا به مقدار و وضعيت بار وارد شده بستگي دارد . براي ساختن ستونهاي فلزي از انواع پروفيل و ورقها استفاده مي شود .

عموما ستونها از لحاظ شكل ظاهري به دو گروه تقسيم مي شوند:

الف : نيمرخ ( پروفيل ) نورد شده شامل انواع تير آهنها و قوطيها : بهترين پروفيل نورد شده براي ستون ، تير آهن بال پهن يا قوطيهاي مربع شكل است ، زيرا از نظر مقاومت بهتر از مقاطع ديگر عمل مي كند . ضمن اينكه در بيشتر مواقع عمل اتصالات تيرها به راحتي روي آنها انجام مي گيرد .

ب : مقاطع مركب : هرگاه سطح مقطع و مشخصات يك نيمرخ ( پروفيل ) به تنهايي براي ايستايي ( تحمل بار وارد شده و لنگر احتمالي ) يك ستون كافي نباشد ، از اتصال چند پروفيل به يكديگر ستون مناسب آن ( مقاطع مركب ) ساخته مي شود .

علل استفاده از مقاطع مركب در ستونها

1 - در صورتي كه سطح مقطع نيمرخهاي نورد شده تكافوي سطح لازم را براي ستون نكند ، با ساختن مقطع مركب سطح لازم ساخته مي شود . 2- نياز اجباري به مقاطع با شكل هندسي خاص از نظر اتصالات ديگر به ستون

سازه هاي اسكلت فلزي به طور كلي سازه هاي فلز سه نوع مي باشد :

الف ) سازه هاي قابي كه نيرو هاي وارد آمده را به همراه خمش تحمل و منتقل مي كند . ب ) سازه هاي خرپائي كه اعضاي آن نيروهاي وارد آمده را به صورت كشش يا فشار تحمل و منتقل مي كند . ج) سازه هاي كابلي كه نيرو هاي وارده را به صورت كشش تحمل و منتقل مي كنند.

محاسن و معايب سازه هاي اسكلت فلزي محاسن سازه هاي اسكلت فلزي :

سازه هاي اسكلت فلزي به علت مزاياي زياد ، كاربرد فراوان پيدا كرده است . از آن جمله است ؛ استحكام و خواص خوب مكانيكي و مقاومت بالاي فولاد در كشش و فشار ، همچنين به علت توليد فولاد در كارخانه و شرايط بهتر كنترل كيفيت آن از بتن و ساير مصالح بنايي ، مناسب تر از كار در مي آيد.

از ديگر مزاياي اسكلت فلزي مي توان به امكان توسعه سازه ، اتصال چند قطعه به يكديگر ، امكان پيش ساخته كردن قطعات ، سرعت نصب و اشغال فضاي كمتر ، هزينه كمتر و قابليت كاربرد در ارتفاع زياد اشاره كرد . معايب سازه هاي اسكلت فلزي : حساسيت فولاد در برابر رطوبت هوا منجر به زنگ زدگي مي شود ، در نتيجه ، لازم است براي حفاظت از آن اقداماتي از قبيل رنگ آميزي با ضد زنگ و ساير روشهاي حفاظتي خصوصا در مناطقي نظير بنادر مبادرت نمود ؛ همچنين بر حفاظت فولاد در مقابل آتش سوزي و به كارگيري دقت لازم و كافي در ايجاد اتصالات مناسب و با كيفيت جوشكاري خوب تاكيد شود .

بهسازی و مقاوم سازی ستون فولادی

عمده خرابی موجود در ستون های فلزی شامل کمانش موضعی و کلی و گسیختگی در محل درزها و وصله‌ها می‌باشد. این آسیب های نیاز به مقاوم سازی ستون فولادی زا نشان می دهد.

دلایل اصلی خرابی ستون‌های فولادی

1- سطح مقطع کم ستون 2- لاغری بیشتر از حدود مجاز 3- عدم فشردگی مقطع 4- ضعف درجوش ها 5- عدم رعایت اصل تیر ضعیف و ستون قوی 6- زنگ زدگی و خوردگی ستون 7- ایجاد ناحیه متأثر از حرارت بر اثر جوشکاری زیاد 8- خستگی 9- آتش سوزی

در ادامه به روشهای تقویت ستون فولادی متداول برای تقویت ستون فولادی اشاره شده است.

روشهای مقاوم سازی ستون فولادی

1. اضافه نمودن ورق پوششی به بال ستون برای مقاوم سازی ستون فلزی

از جمله راه های مقاوم سازی ستون فولادی، اضافه نمودن ورق پوششی به بال ستون می‌باشد. این روش در شکل 2 نشان داده شده است. در این روش با افزایش ضخامت بال از کمانش موضعی بال ستون نیز جلوگیری می‌گردد.

2. اضافه کردن ورق موازی با جان ستون و تبدیل مقطع به شکل جعبه ای

اضافه نمودن ورق موازی با جان ستون و تبدیل آن به مقطع جعبهای منجر به مقاوم سازی ستون فولادی می‌شود.

3. استفاده از ژاکت بتنی ستون فلزی

این روش برای مقاوم سازی مقاطع فولادی باز مانند مقاطع I و H بکار می‌رود. با محصور نمودن ستون فولادی، سختی آن افزایش یافته که این امر موجب بالا رفتن سختی برشی نیز می‌گردد. برای بالا بردن سختی خمشی ستون، باید روکش بتنی ستون فولادی در طبقات مختلف پیوسته باشد.

ترمیم ستون فلزی خورده شده با استفاده از ژاکت بتنی به عنوان راه حلی موثر توصیه می‌گردد (شکل 5). تقویت ستون فولادی با این روش در برابر آتش‌سوزی نیز مقاومت خوبی خواهند داشت.

4.ستون فولادی پرشده با بتن جهت تقویت ستون فولادی

این روش برای مقاطع فولادی بسته بکار می‌رود.

برای مطالعه بیشتر:

ستون‌های فولادی پر شده با بتن (CFT)

پروفیل های قوطی ستونی

ستون_های_فلزی.txt · آخرین ویرایش: 2017/11/20 07:42 توسط maleki