ابزار کاربر

ابزار سایت


رنگ_کاری_به_روش_رنگ_پودری_الکترواستاتیک

رنگ پودری الکترواستاتیک

پوشش هاي پودري شامل رنگدانه ها و افزودني هاي پخش شده در يک بايندر تشکيل دهنده فيلم ( رزين و عامل پخت) مي باشند که بصورت پودرهاي ريز توليد مي شوند . چنين پودرهايي با يک تفنگ الکترواستاتيک بر روي سطوح مورد نظر پاشش مي گردند.

ذرات پودر در تفنگ باردار شده و لايه نازک چسبناکي را روي سطح مورد نظر تشکيل مي دهند و پس از عبور از يک کوره در اثر حرارت ، ذرات پودري ذوب شده و پس از ايجاد چسبندگي و باند عرضي يک پوشش سخت ، بادوام و غيرقابل انحلال را ارائه مي دهند. لغت پوشش پودري به هر دو پوشش پخت شده و حالت پودري اطلاق مي شود و هيچ گونه ابهامي در بکار بردن آن وجود ندارد ولي ترم پودر پوششي فقط براي حالت پودري استفاده مي شود .

● مزايا و معايب پوشش هاي پودري :

آنچه که امروزه جايگزين رنگهاي عادي کوره اي بر پايه حلال صنعتي بعنوان پوشش هاي عاري از حلال شده است ، پوشش هاي پودري مي باشند که مرتبا با آنها مقايسه مي شوند . با اين وجود سيستمهاي مناسب « تکنولوژي پاک » مثل پوششهاي بر پايه آب(Water Base) ، روکش هاي سخت شونده با اشعه و پوشش هاي با درصد جامد بالا ( High Solid) براي مقايسه وجود دارد .

از مزاياي عمده اي که پوشش هاي پودري دارند به اختصار ميتوان به موارد ذيل اشاره نمود :

۱) آماده در لحظه براي مصرف و کاربرد

۲) سهولت استفاده

۳) کاربرد تک لايه ، لايه اي ضخيم با يکنواخت بهتر با يکبار پاشش نسبت به رنگ مايع بدست مي آيد.

۴) نمونه برگشتي کمتر

۵) سودمندي بالا ، بازيافت مطلوب پودرهاي پاشيده شده اضافي بالاي ۹۵% مي باشد در حالي که براي رنگهاي بر پايه حلالي کمتر از ۱۵% مي باشد.

۶) رسوب يا ته نشيني ندارد .

۷) عاري از حلال مي باشد .

۸) خطرات سلامتي کمتر ، بعلت عدم وجود حلال و مواد خطرناک آتشگير و مسموم کننده .

▪ معايب :

۱) آلودگي ، مانند حضور ذرات خارجي که بعد از عمل پخت ديگر نمي توان از بين برد .

۲) تغيير رنگ ، دقت در تميز کاري دستگاههاي اعمال رنگ مثل کابين پاشش و مسير بازيافت ضروريست .

۳) تنظيم مشخصات پودر در حين ساخت امکان پذير نيست . برخلاف رنگهاي مايع که اغلب به هنگام اعمال ميتوان آنها را تينت نمود ، اين کار براي رنگهاي پودري امکان پذير نيست .

● بازار رنگهاي پودري :

مصارف رنگ هاي پودري را مي توان به دو گروه مجزا تقسيم کرد :

الف ) مصارف تزئيني :

پوشش تزئيني نهايي را در محصولات ساخته شده ايجاد مي نمايد مانند : لوازم خانگي ، ابزار ماشين الات و …

ب) مصارف ويژه و صنعتی :

در اينگونه مصارف کاربرد تزئيني نداشته و براي خواص اجرايي ويژه استفاده مي شوند مانند: خواص حفاظت براي لوله ها و شيرآلات و اتصالات و انواع جعبه وتابلو های برق وجعبه های آتشنشانی و سینی کابل و نردبان کابل وفایرباکس و …

● فرايند ساخت پوشش هاي پودري

روش متداول براي ساخت رنگ هاي پودري ، روش اختلاط مذاب مواد اوليه مورد استفاده در اکسترودر مي باشد که پس از آن به ذرات ريز تبديل مي شوند .

هشت مرحله مشخص براي روش ساخت معمولي ( اختلاط مذاب) وجود دارد :

۱) وزن کردن مواد اوليه

۲) پيش اختلاط ( Premix )

۳) اکستروژن

۴) سرد نمودن و خرد نمودن

۵) آسياب و کنترل اندازه ذرات

۶) فيلتر نمودن ( الک کردن )

۷) هموژنه کردن يا اختلاط خشک ( Dry Bl ing)

۸) بسته بندي

تمامي مراحل فوق مهم است ولي سه فرايند کليدي پيش اختلاط ، اکستروژن و آسياب ، از مراحل اصلي توليد پوشش پودري مي باشند .

۱) پيش اختلاط

هدف از اين مرحله ايجاد يک مخلوط هموژن از مواد اوليه قبل از مرحله اکستروژن مي باشد که نهايتا موجب ايجاد همرنگي و خواص ويژه در پودر مي گردد . بنابر اين در اين مرحله بکمک اکستروژن آزمايشگاهي همرنگي بايستي کنترل شود.

۲) اکستروژن

سه نوع اکستروژن براي ساخت رنگ پودري وجود دارد :

- تک پيچه

- دو پيچه هم دوران

- Tooth Planetary Roller

اينها بگونه اي طراحي شده اند که توزيع ماکزيمم ، حداقل زمان ماندگاري و کنترل دقيق دماي مذاب را داشته باشند .

فرايند هاي متعددي در حين اکستروژن صورت مي گيرد که کلا به آنها توزيع يا پراکندگي ذرات اطلاق مي شود . اين فرايندها بطور مجزا عمل نمي کنند و تا حدي همزمان صورت مي گيرند.

اين فرايندها عبارتند از :

- ذوب ، اختلاط و يکنواختي اجزاي رزين

- Wetting رنگدانه ها توسط اجزاي رزيني و توزيع افزودني ها در مذاب

- شکست رنگدانه هاي بهم چسبيده بطور ايده آل به ذرات اوليه.

حرارت ابتدائي اکسترودر براي اطمينان از ذوب رزين نياز است ، ولي در خلال توليد پيوسته انرژي مکانيکي حاصل از اصطکاک مواد براي تامين حرارت کفايت مي کند و جداره داخلي اکسترودر براي ثابت نگهداشتن دما بايستي سرد نگه داشته شود .

مواد خروجي از اکسترودر بايد بلافاصله بصورت ورقه اي نازک سرد شده و بصورت چيپس براي استفاده در آسياب خرد گردند .

۳) آسياب و کنترل اندازه ذرات

رنگهاي پودري الکترواستاتيک براي کاربردهاي مرسوم معمولا توزيع اندازه ذراتي در محدوده ۱۰۰-۰ ميکرون دارند ، ولي محدوده اي که خواص کاربردي خوبي را ارائه مي دهند ۵۰-۱۰ ميکرون است . مقادير زياد ذرات ريز زير ۱۰ ميکرون ، پودري با بارپذيري کم الکترواستاتيکي و خواص سياليت ضعيفي ( Flowability) ارائه مي دهند ، همچنين وجود ذرات درشت پوشش هاي با ظاهر نامطلوب ارائه مي دهند.

آسياب هاي Pindisc معمولا براي خرد کردن رنگ هاي پودري مورد استفاده قرار مي گيرند . آنها شامل يک کلاسيفاير داخلي براي کنترل ماکزيمم اندازه ذرات هستند و ذرات درشت خارج از اندازه دوباره به آسياب ير مي گردند .

يک فن با حجم بالا، هوا را به داخل آسياب مي کشاند ، اين امر سبب اتلاف حرارت ايجاد شده و همچنين انتقال ذرات پودر مي گردد . با کنترل زمان اقامت ذره در داخل آسياب و سرعت کلاسيفاير توزيع اندازه ذرات مي تواند کنترل شود .

جمع آوري پودرهاي حمل شده با جابجايي هوا توسط سيکلون انجام ميشود .ذرات بالاي ۱۰ ميکرون و مقدار جزئي از ذرات با اندازه کمتر بسته به بازدهي سيکلون از آن خارج شده و به عنوان محصول جمع آوري مي شوند .

پودرهاي خروجي از سيکلون قبل از ورود به محل بسته بندي از ميان يک الک پيوسته ، عبور داده ميشوند تا ذرات بالاي اندازه مورد نياز ( over site) از آن جدا گردد . جمع آوري مستقيم همه پودرها از فيلتر نيز ممکن است .

گروه بندی رنگ ها از نظر پایه مواد اولیه

رنگ های اپوکسی

این گروه از رنگ ها دارای مقاومت عالی در مقابل انواع مواد شیمیایی ( اسید، سود، نمک و حلال)، خواص مکانیکی ( ضربه و خمش) و سایش و خوردگی هستند و در صورت استفاده صحیح توسط مصرف کننده، سطحی بسیار زیبا و با مقاومت شیمیایی بسیار خوب ایجاد می کنند.

انعطاف پذیری و قدرت چسبندگی بالایی دارند و مقاومت زنگ زدگی نیز از دیگر خواص رنگ های اپوکسی می باشد. ولی در برابر شرایط جوی به هیچ وجه مقاوم نبوده و در مقابل نور خورشید پس از مدت کوتاهی براقیت خود را از دست داده و تغییر رنگ می دهند. پس از آن نیز بر اثر گچی شدن از روی قطعه جدا خواهند شد.

موارد مصرف:

جهت پوشش قطعاتی که در محیط هایی با فرسایش و خوردگی بالایی مورد استفاده قرار می گیرند مناسب می باشد. مانند ماشین آلات و لوله های صنعتی، قطعات الکتریکی برای عایق سازی آرماتور، تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، لوازم خانگی دکوری، قطعات ماشین آلات و خودرو.

رنگ های اپوکسی- پلی استر

پوشش های پودری اپوکسی- پلی استر (هیبریدی) مناسب برای مصارف داخلی می باشند و از لحاظ قیمت بسیار مناسب تر از اپوکسی هستند.

پوشش های پودری اپوکسی- پلی استر در کنار زیبایی ظاهری از خواص شیمیایی و مکانیکی خوبی نیز برخوردارند. سطح عالی، خواص مکانیکی و شیمیایی ایده آل طیف های متنوع، براقیت های مختلف از مهمترین شاخصه های این رنگ هاست و به همین دلیل پرمصرفترین رنگ های پودری در سطح دنیا هستند. این گروه مشابه گروه اپوکسی می باشند با این تفاوت که چون دارای رزین پلی استر می باشند در مقابل رنگ پریدگی و شرایط جوی بسیار مقاوم، اما در مقابل اشعه خورشید حساس هستند و مناسب برای مصرف داخلی می باشند.

موارد مصرف:

لوازم خانگی، قطعات خودرو ( که در مقابل نور خورشید استفاده نمی شوند)، مبلمان اداری و تجهیزات مدارس، قطعات الکتریکی و تابلوهای داخلی، قفسه بندی.

رنگ های پلی استر

پوشش های پودری پلی استر بسیار شبیه به گروه اپوکسی- پلی استر می باشند با این تفاوت که دارای مقاومت بسیار خوبی در مقابل نور خورشید بوده و برای محصولاتی که در محیط بیرون و فضای باز هستند مناسب می باشند ( هر چند برای محصولات فضایی داخل نیز قابلیت مصرف دارند)

رنگ های پلی استر در مقابل طیف وسیعی از حلال ها و مواد شیمیایی مقاوم می باشند و مقاومت در برابر مواد شیمیایی متناسب با شرایط استفاده محصول نهایی است و می بایست پیش از استفاده در نظر گرفته شود.

موارد مصرف:

پروفیل های آلومینیومی، درب و پنجره های فلزی، مبلمان شهری و فضای آزاد، لوازم روشنایی در فضای آزاد، سازه های ساختمانی، تابلوهـا و علائم ترافیکـی، لوازم خانگی و قطعـات خودرویی که در حین استفاده در معرض نور خورشید می باشند. ( مانند کولر و تیغه برف پاک کن ماشین)

برای مطالعه بیشتر:

پروفیل چیست ؟

لوله چیست؟

لوله صنعتی

لوله فولادی

پروفیل های درب و پنجره

رنگ_کاری_به_روش_رنگ_پودری_الکترواستاتیک.txt · آخرین ویرایش: 2018/01/31 10:09 توسط maleki