ابزار کاربر

ابزار سایت


برش_فلز_با_هواگاز

آشنایی با برش هواگاز (هوابرش)

در دستگاه های برش یا جوش هواگاز، که آنرا هوابرش نیز می نامند، از سوخت گاز به همراه اکسیژن جهت جوش و برش فلزات استفاده میشود. برای اولین بار، ادموند نوچ وچارلز پیکارد فرانسوی در سال 1903 از این روش استفاده کردند.

در روش جوش هواگاز (هوابرش) زمانی که دمای مشعل جوشکاری و فلز مورد نظر به دمای ذوب رسید وحوضچه مواد مذاب تشکیل شد ، به همراه مواد دیگری که فیلتر نام دارد وجنس آن نسبت به نوع فلز مورد نظر متفاوت است ، جوش صورت میگیرد.

در روش برش هواگاز(هوابرش، اکسیژن گاز) زمانی که دمای مشعل برش به دمای برافروختگی فلز مورد نظر می رسد با استفاده از جریان اکسیژن فلز مورد نظر به صورت گل اکسید شده به بیرون از محل برش جاری میگردد وبرش اتفاق می افتد.

به عبارتی دیگر در روش هوا-گاز، سوخت گاز به همراه اکسیژن برای برش یا جوش فلزات استفاده می شود . در روش برش هوا- گاز سوخت گاز از یک مشعل برش برای حرارت دادن فلز تا دمای برافروختگی استفاده می شود سپس یک جریان اکسیژن به روی فلز دمیده می شود و فلز در این اکسیژن، سوخته و سپس به صورت گل اکسید شده فلز به بیرون از محل برش جاری می گردد. هرچند مقداری از اکسید آهن به روی قطعه کار باقی می ماند تبدیل به خاکستر سخت روی کار می شود، که با ضربه ی آرام یا سوهان کاری از قطعه جدا می شود.

دستگاه برش هوا گاز

در روش برش هواگاز(هوابرش، اکسیژن گاز) زمانی که دمای مشعل برش به دمای برافروختگی فلز مورد نظر می رسد با استفاده از جریان اکسیژن فلز مورد نظر به صورت گل اکسید شده به بیرون از محل برش جاری میگردد وبرش اتفاق می افتد. برش پلاسما پروسه ای است که در آن فولاد یا سایر فلزات (گاهی اوقات برخی مواد دیگر)در قطرهای مختلف بوسیله یک مشعل (torch) برش داده می شود.در این برش یک گاز نجیب (در برخی موارد هوای فشرده) با سرعت بالا از نازل دمیده شده و در همان لحظه یک قوس الکتریکی (Electrical ARC) بین گاز در سر نازل با سطح برش ایجاد می گردد وگاز به حالت پلاسما می رود.

پلاسما به اندازه کافی گرم است تا فلز را ذوب کند و برش صورت پذیرد.هوای فشرده نیز به اندازه ای فشار دارد که فلز ذوب شده را از مسیر برش دور کند. این دستگاه برای برش انواع ورق آلات با ضخامت های گوناگون و اشکال متفاوت به کار می رود.استفاده از کنترل CNCو همچنین ابعاد منحصر به فرد دستگاه و تعداد کلگی های برش آن ، امکان تولید انواع قطعات با تیراژ بالا،دقت عالی و به روش کاملا اقتصادی را ایجاد می کند.

برش_فلز_با_هواگاز.txt · آخرین ویرایش: 2017/11/22 08:09 توسط maleki