ابزار کاربر

ابزار سایت


استیل

استیل چیست ؟

نوعی فولاد آلیاژی است که درصد عناصر نیکل و کروم آن نسبت به بقیه عناصر تشکیل دهنده آن بالاتر است . به طور کلی اگر میزان کروم فولاد از 5/10 درصد بیشتر باشد آن را استنلس استیل می نامند . این مقدار کروم باعث می شود که هنگام خوردگی لایه نازکی روی فولاد تشکیل شود و همین لایه باعث جلوگیری از خوردگی های بعدی می شود و عملاً باعث ترمیم خوردگی می شود . ضمناً کربن آن کمتر از 5/1 درصد می باشد .

خواص استیل:

stainless steel مقاومت بالایی در برابر اکسیداسیون در دمای محیط دارد ، که بطور معمول این مقاومت حاصل از اضافه کردن 13 درصد (بر اساس وزن) کروم بدست می آید و تا 23 درصد کروم برای محیط های نا مناسب مورد استفاده قرار می گیرد.

کروم زمانی که در معرض اکسیژن قرار می گیرد اکسید شده و به شکل یک لایه از اکسید کروم (Cr2O3) بروی سطح فلز قرار می گیرد و به این شکل از خوردگی و اکسید شدن قسمت های داخلی فلز جلوگیری می کند.این لایه بیش از حد نازک است و باعث درخشندگی و براقیت فلز می شود.

این لایه همچنین از فلز زیرین خود حفاظت می کند و از نفوذ آب و اکسیژن به لایه های زیرین جلوگیری می کند . همچنین زمانی که سطح فلز خراشیده می شود این لایه خود را به سرعت اصلاح کرده و لایه جدید از اکسید کروم جایگزین می گردد. این پدیده به نام passivation معرف است و در فلزات دیگر، مانند آلومینیوم و تیتانیوم نیز دیده می شود .

زمانی که قطعاتی از جنس stainless steel ماننده پیچ و مهره به همدیگر نیرو وارد می کنند ممکن است لایه اکسیده آنها خراشیده شود و باعث جوش خوردن دو قطعه شود و هنگامی که ما می خواهیم دو قطعه را از هم جدا کنیم ممکن است قطعات پاره یا کنده شوند که یک نکته منفی به حساب می آید. این اثر مخرب را می توان با استفاده از مواد غیر مشابه برای قطعات تحت فشار از بین برد. بعنوان مثال برنز و استیل ( مارتنزیتی و آستنیتی) برای جاهایی که نگرانی از سایش فلز بروی هم وجود دارد.

همچون فولاد ، stainless steel هادی خوبی برای جریان الکترسیته نیست ، stainless steel های فریتی و مارتنزیتی دارای خاصیت مغناطیسی هستند. stainless steel های آستنیتی دارای خاصیت غیر مغناطیسی هستند.

انواع گرید های استنلس استیل

سری 300 یا استیل نگیر ( غیر مغناطیسی ) : آلیاژ آهن ، کروم ، نیکل با کربن کمتر از 1/0 درصد .

سری 400 یا استیل بگیر ( مغناطیسی ) : آلیاژ آهن ، کروم با کربن کمتر از 1/0 درصد .

سری 300 و موارد کاربرد آن

304 رایجترین گرید استنلس استیل است که همان 8/18 کلاسیک می باشد .

316 بعد از 304 رایجترین گرید است و در صنایع غذایی و جراحی کاربرد دارد ، به علاوه آلیاژ مولیبدن موجود در آن از فرسایش جلوگیری می کند . همچنین بخاطر مقاومت زیاد در بربر کلر در مقایسه با گرید 304 در صنایع دریایی هم بکار می رود .

سری 400 و موارد کاربرد آن

410 مقاوم در برابر سایش است اما در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد .

420 گرید مخصوص کارد و چنگال ، قابلیت پولیش خوبی دارد .

430 گرید مخصوص دکوراسیون است به عناون مثال در تزئینات داخلی اتومبیل کاربرد دارد . قابلیت شکل پذیری خوبی در درجه حرارت کم دارد و مقاوم در برابر خوردگی است .

تاریخچه استیل

تاریخچه استیل ضد زنگ stainless steel

در علم فلزات ، استیل ضد زنگ (stainless steel) به اسم استیل inox steel یا inox شناخته می شود.

inox از لغت فرانسوی «inoxydable» به معنی «ضد زنگ» گرفته شده است.

استیل ضد زنگ به آسانی زنگ نمی زند .پوسیدگی و یا زنگ زدگی به وسیله آب در استیل معمولی وجود دارد اما علارغم اسمش stainless steel بطور کامل مقاوم در برابر زنگ زدگی نیست ، این فولاد برای مکانهای کم اکسیژن مناسب است ، همچنین آلیازی دیگری از استیل با نام استیل مقاوم در برابر خوردگی یا CRES وجود دارد.

زمانی که جزییاتی از نوع و درجه فولاد موجود نبود. این نوع استیل در صنایع هواپیمایی استفاده می شد. اکنون درجه های مختلفی از استیل وجود دارد با نمایی زیبا و مناسب استفاده در محیط اطراف مبتنی بر نیاز مصرف کننده. استیل ضد زنگ یا همان stainless steel مکانهایی مصرف می شود که ما نیاز به هر مزیت مقاومت بالا و ضد زنگ زدگی را خواستار باشیم.

استیل ضد زنگ (Stainless steel) با فولاد کربن دار و مقدار متفاوت درصد کروم عرضه می گردد. کربن موجود در استیل اگر محافظت نشود زمانی که در مجاورت اکسیژن و رطوبت قرار بگیرد به آسانی زنگ می زد. زنگ زدگی باعث تسریع در خوردگی و زنگ زدگی می شود و در طولانی مدت باعث پوسته پوسته شدن و پوسیدگی و خورد شدن فلز می شود. استیل زد زنگ دارای مقدار کافی از کرم است که به شکل یک لایه غیر فعال از کرم است که مانع از خوردگی سطح و نفوذ آن به داخل سطح فلز می شود.

تاریخچه:

اولین بار یک آگهی در مورد کشف Stainless steel در سال 1915 در نیویورک تایمز به چاپ رسیده است.

از زمان باستان چند نوع آلیاژ آهن مقاوم در برابر زنگ زدگی به جای مانده است. یک مثال مشهور از این نوع آلیاژ Pillar of Delhi است. این آهن ضد زنگ به دستور Kumara Gupta در سال 400 میلادی ساخته شد که این استیل ضد زنگ (stainless steel) ، خاصیت ضد زنگ زدگیش را مدیون کروم نبود این فلز خاصیت ضد زنگ زدگی خود را از میزان بالای فسفر بدست می آورد که با شرایط مناسب آب و هوایی محلی باعث ایجاد یک لایه از اکسید آهن و فسفات مقاوم در برابر زنگ زدگی می شد.

اولین بار آلیاژ آهن و کروم توسط متالوژیست فرانسوی به نام «Pierre Berthier» در سال 1821 معرفی گردید که این آلیاژ ، خاصیت مقاوت در برابر برخی از اسیدها را دارا می بود و مناسب برای ساخت قاشق و چنگال بود.

متالوژیست ها از قرن 19 توانایی تولید استیل ضد زنگ (stainless steels) جدیدی با ترکیبی از مقدار کربن کم و کروم بالا را پیدا کردند و آلیاژ با کروم بالا بیش از حد شکننده بودند.

در اواخر دهه 1980 میلادی «Hans Goldschmidt» آلمانی پیشرفتی در فرآیند تولید کروم و کربن بدست آورد. بین سالهای 1904 و 1911 تعدادی از محققین ، بخصوص «Leon Guillet» فرانسوی آلیاژی تولید کردند که امروزه ما آنرا استیل ضد زنگ « stainless steel» می شناسیم.

در سال 1908 فردیش کروپ «Friedrich Krupp Germaniawerft» کشتی 366 تنی با بدنه از استیل کروم و نیکل دار در آلمان ساخت. در سال 1911 فیلیپ مونارتز «Philip Monnartz» گزارشی در مورد رابطه بین مقدار نیکل و مقاومت در برابر خوردگی نوشت . در 17 اکتبر 1912 مهندسین شرکت کروپ به نام های بنو اشتراوس «Benno Strauss» و ادوارد مورر « Eduard Maurer» استیل ضد زنگ (stainless steel) را با نام ThyssenKrupp Nirosta ثبت کردند

پیشرفت مشابه ای همزمان در آیالات متحده آمریکا در حال وقوع بود. که در آن کریستین دانتسیزن « Christian Dantsizen» و فردریک بکت « Frederick Becket» موفق به کشف فولاد ضد زنگ فریتی شدند. در سال 1912 الوود هاینز «Elwood Haynes» اقدام به ثبت نوعی فولاد ضد زنگ مارتنزیتی در ثبت اختراعات ایالات متحده کرد که تا سال 1919 اعطا نگردید.

همچنین در سال 1912 هری بریرلی « Harry Brearley» از آزمایشگاه تحقیقاتی براون فرت در شفیلد انگلستان در حالی که در حال تحقیق برای کشف یک استیل ضد خوردگی برای لوله تفنگ بود موفق به کشف استیل ضد زنگ مارتنزیتی شد. این کشف دو سال بعد در ژانویه 1915 در مقاله روزنامه نیویورک تایمز به چاپ رسید.

این فلز بعد با نام تجاری 'Staybrite' توسط فرت ویکرز «Firth Vickers» به بازار عرضه شد و برای سایبان ورودی جدید هتل پیچ در لندن در سال 1929 مورد استفاده قرار گرفت. بریالی «Brearley» در طول سال 1915 اقدام به ثبت فولاد خود کرد که متوجه شد هاینز «Haynes» اختراعی مشابه را در ثبت اختراعات امریکا به ثبت رسانده است.

بریالی «Brearley» و هاینز «Haynes» بودجه مالی خود را با هم ادغام و با گروهی از سرمایه گزاران ، شرکت فولاد ضد زنگ (Stainless Steel) آمریکا را تشکیل دادند که دفتر مرکزی آن در پیتسبورگ پنسیلوانیا بود.

در آغاز فولاد ضد زنگ در ایالات متحده تحت نام های تجاری مختلف مانند Allegheny metal وNirosta steel فروخته شد. حتی در صنعت متالوژی نام منحصر بفردی برای آن وجود نداشت. در سال 1921 یک مجله تجاری آنرا به اسم «unstainable steel» نامگذاری کرد. در سال 1929 قبل از رکود بزرگ اقتصادی آمار نشان می داد بیش از 25.000 تن stainless steel در کشور آمریکا ساخته می شد و بفروش می رسید.

خواص استنلس استیل

  • مقاوم در برابر خوردگی
  • ظاهر جذاب
  • مقاومت در برابر حرارت
  • به صورت کامل قابل بازیافت
  • عمر طولانی و مفید در قیاس با هزینه پرداختی
استیل.txt · آخرین ویرایش: 2017/01/26 08:03 توسط maleki